Hoşgeldiniz: Türkiye Welcome: Turkey

Hoşgeldiniz: Türkiye // Welcome: Turkey

Türkiye’li Sanatçılar ve Kültür Emekçileri İçin Gerekli Olan Bilgiler

touring artists geçici olarak çalışma amaçlı ikamet için Almanya’ya gelen veya süreğen olarak Almanya’da yaşayan (ya da yaşamak isteyen) Türkiye’li sanatçı ve kültür emekçileri için gerekli bilgileri burada sunmaktadır. Türkiye’den meslektaşlarıyla beraber çalışan Almanya’daki organizatörlere de hitap edilmektedir. Ülkeye giriş, oturum ve çalışma izni konularında neleri göz önünde bulundurmak ve bunları nasıl düzenlemek gereklidir? Hastalık durumunda neler yapılmalıdır? Vergi açısından hangi boyutlar söz konusudur? Mesleki donanımlar, müzik aletleri veya sanat eserleri gümrükten nasıl geçirilir? Bu ve başka bir çok boyut burada açıklanmıştır. 

Türkiye AB ile Ortaklık Anlaşması imzalamıştır- bu (tam olarak) ne anlama gelmektedir?

touring artists Danışma Hizmeti

Sanatçıların ve kültür emekçilerinin Almanya’daki sınır aşırı projeler ve çalışma amaçlı oturumlar hakkında bireysel danışmanlık talep etme olanağı da vardır.

Danışma hizmeti şu anda Berlin’de verilmekte, SMartDe – Netzwerk für Kreative e.V.’nin çalışanları tarafından yürütülmektedir. Bunun yanında telefon ya da Skype üzerinden danışma görüşmesi yapmak mümkündür. Danışma hizmeti ücretsizdir.
Randevu almayla ilgili sorular için (Danışma mekanları ve de Telefon ya da Skype randevuları için) lütfen beratung[at]touring-artists.info adresine e-posta gönderiniz. Diğer bilgileri bu linkte bulabilirsiniz: www.smart-de.org.

touring artists Uluslararası Güzel Sanatlar Derneği (Internationale Gesellschaft der Bildenden Künste -IGBK) ve Almanya Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (Internationales Theaterinstitut Deutschland -ITI) tarafından yürütülen ve Kültür ve Medya Bakanlığı’nın temsilcisi (Beauftragte der Bundesregierung für Kultur und Medien -BKM) tarafından başlatılan ve desteklenen bir projedir.

touring artists danışma hizmeti IGBK ve ITI’nin SMartDe - Netzwerk für Kreative e.V. ile ortaklaşa sunduğu bir hizmettir.

To top

Information for artists and other persons engaged in the cultural sector from Turkey

On this page, touring artists provides information for artists and other persons engaged in the cultural sector from Turkey who come to Germany temporarily to work or who (want to) stay in the Federal Republic of Germany for a longer period. The information is also relevant for organizers in Germany collaborating with colleagues from Turkey. What should be considered and organized with regard to entry, residence, and work permit? What should be done in case of illness? Which tax aspects are relevant? How are professional equipment, musical instruments, and artworks cleared through customs? These and many other aspects are explained in this section.

Turkey has concluded a treaty of association with the EU - what does that mean (exactly)?


touring artists helpdesk service

Artists and persons engaged in the cultural sector can also seek personal advice concerning cross-border projects and working in Germany.
Consultations are currently being offered in Berlin by employees of the freelancer's cooperative SMartDe – Netzwerk für Kreative e.V. Consultations via telephone or Skype are also possible. These consultations are free of charge.
For inquiries regarding appointments (for on-site consultations as well as telephone or Skype sessions), please send an email to beratung[at]touring-artists.info. Further information can be found here.

 

touring artists is a joint project of the Internationale Gesellschaft der Bildenden Künste IGBK and the International Theatre Institute in Germany ITI, initiated and supported by the Federal Government Commissioner for Culture and the Media BKM.

The touring artists helpdesk service is a cooperation of IGBK and ITI with SMartDe - Netzwerk für Kreative e.V.

To top

İletişim ve Danışma // Contact and Advice

touring artists helpdesk service

Concise information

Welcome: Turkey